Historia

Idea powołania Komitetu “poczęła się” – jak w swoich wspomnieniach napisała Maria Łopatkowa założycielka Komitetu – “ze zmowy ludzi nieobojętnych na krzywdę dziecka. To oni w poczuciu bezsilności szukali sojuszników. Pisali, dzwonili, wołali. Tak tworzył się Komitet zanim jeszcze powstał”.

Komitet powstał w czasach “gorącej atmosfery” Solidarności. Zjazd założycielski odbył się 21 listopada 1981 roku, na którym ustalono, że pierwsze posiedzenie Zarządu Krajowego odbędzie się 13 grudnia! I odbyło się, nielegalnie.

Maria Łopatkowa wspomina tak: “Niedziela 13 grudnia 1981 roku. Stan wojenny! Uderzenie jak obuchem w głowę. Nie mogę się psychicznie pozbierać, a zaraz mamy mieć pierwsze posiedzenie Zarządu Krajowego KOPD. Tylko czy Zarząd się zbierze”.

“Poniedziałek 14 grudnia. A jednak wczoraj posiedzenie Zarządu odbyło się. Nielegalnie. Wszelkie zebrania zabronione, a my obradowaliśmy owocnie. Wybraliśmy Kolegium, przedyskutowaliśmy i zaakceptowaliśmy opracowany przez prawników regulamin rzecznika dziecka i postanowiliśmy robić wszystko, by chronić dzieci przed skutkami stanu wojennego.”.

Komitet był pierwszą tego typu organizacją w Europie wschodniej i podobnie jak powstałe znacznie wcześniej organizacje na Zachodzie, miał na celu przeciwstawienie się krzywdzeniu i złemu traktowaniu dzieci.

 

Skip to content