Czytanie jako kapitał społeczny, czyli o czym w tym roku na Międzypokoleniowym Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki

Czytanie jako kapitał społeczny, czyli o czym w tym roku na Międzypokoleniowym Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki

Wiele mówi się o tym, że czytanie jest inwestycją w przyszłość naszych dzieci. Stają się mądrzejsze, lepiej wykształcone, będą budować nowy, lepszy świat.

Mało kto zauważa, że książki rozwijają także empatię, wskazują na odmienne perspektywy jednostek, pomagają zrozumieć i uszanować odmienność, a jednocześnie podkreślają potrzebę przynależności społecznej.

Czytające dziecko wyrośnie na kreatywnego człowieka o wysokim poczuciu własnej wartości i refleksyjności, lepiej rozumiejącego otaczający świat, a co więcej – lepiej rozumiejącego samego siebie.

Aby jednak tak było, dziecko powinno trafić na wartościowe, cudowne, mądre książki, które go nie tylko zainteresują, ale prawdziwie zachwycą lub poruszą.

W tym z pewnością pomocny jest Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki. Już od 26 maja – znaczącej daty – Międzynarodowego Dnia Matki – po raz 5. startują liczne imprezy, warsztaty, gry, spacery literackie, spotkania i wystawy, które mają za zadanie zwrócić uwagę na najlepsze pozycje wydawnicze, właśnie te, które mogą okazać się bliskie współczesnym dzieciom.

„Tegoroczny plakat – będący hołdem złożonym mistrzowi ilustracji – Januszowi Stannemu, znakomicie obrazuje wszystkie powyższe kwestie. – wyjaśnia Agnieszka Karp- Szymańska, dyrektor programowa festiwalu – Feria barw, nieskrępowana niczym wyobraźnia i kreatywność twórcza, skierowana ku przyszłości, a do tego latarnia rozpraszająca mroki i koło ratunkowe, bo literatura potrafi realizować funkcje pomocowe”.

O tym ostatnim przekonamy się podczas panelu dyskusyjnego inaugurującego tegoroczny Festiwal na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki, na który już teraz zapraszamy bibliotekarzy i edukatorów.

Trasa festiwalu: Warszawa (26-28 maja), Radom (maj), Wrocław (23-25 czerwca), Gdynia (21-23 lipca), Sopot (21-23 lipca), Katowice (25-27 sierpnia) i Lublin (21-24 września)!

Szczegółowy program już niebawem na stronie: festiwalliteraturydzieciecej.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Powrót

Skip to content