Jakie zabawki wybrać dla dzieci? – wyniki 18. edycji konkursu „Świat Przyjazny Dziecku”

Jakie zabawki wybrać dla dzieci? – wyniki 18. edycji konkursu „Świat Przyjazny Dziecku”

Które polskie firmy produkują najbezpieczniejsze zabawki dla dzieci? Jakie gry, książki i miejsca najlepiej wpływają na ich rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny? Kapituła Komitetu Ochrony Praw Dziecka już po raz 18 rozstrzygnęła konkurs „Świat Przyjazny Dziecku”. Program został objęty honorowym patronatem Pani Prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej i Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

 Konkurs „Świat Przyjazny Dziecku” jest ogólnopolskim projektem Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Powstał w 2002 roku w celu propagowania idei artykułów i miejsc, które
w znaczący i pozytywny sposób wpływają na rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny oraz na wrażliwość estetyczną dziecka. KOPD chce w ten sposób promować najbezpieczniejsze i spełniające najwyższe standardy produkty: książki, zabawki, multimedia, akcesoria szkolne, miejsca, inicjatywy oraz portale dedykowane dzieciom. Partnerami akcji są: marka NAN 2, Sanofi, Barlinek i Teatr Roma.

„Jestem pozytywnie zaskoczona jak wiele naszych rodzimych produktów zostało zaprojektowanych na bardzo wysokim poziomie. Ogromnie cieszy mnie duży wybór zarówno gier planszowych, jak i puzzli zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu. Ta forma wspólnego spędzania czasu bardzo pozytywnie wpływa na rozwój psychomotoryczny dziecka jak również uczy zdrowej rywalizacji i budowania prawdziwej relacji w komunikacji międzyludzkiej– mówi Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz, członek zarządu Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

„Zgłoszone zabawki są bardzo różne: od klasycznych klocków, gier planszowych po te wykorzystujące nowe technologie. Niektóre z nich stanowią stały element życia każdego pokolenia. W końcu nie sposób wyobrazić sobie dzieciństwa bez drewnianych klocków, puzzli czy zabawy w szpital. Jednak w dzisiejszych czasach nie unikniemy także gier opartych na technologii. Warto pamiętać, że mogą one zarówno pomóc w rozwoju dziecka, jak
i zaszkodzić. Dlatego należy wybierać tylko te sprawdzone i bezpieczne dla dzieci. Takie właśnie produkty i usługi zostały wyróżnione w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku”
– mówi dr Aleksandra Piotrowska, psycholog i członek Kapituły Konkursu.

W skład Kapituły KOPD wchodzą psychologowie, pedagodzy i specjaliści ds. wzornictwa i nowoczesnego designu: wykładowca Akademii Sztuk Pięknych prof. Mieczysław Wasilewski, psycholog dr Magdalena Dulęba-Basior, psycholog dr Aleksandra Piotrowska, Superniania i psycholog Dorota Zawadzka, psycholog i Przewodnicząca Zarządu Krajowego KOPD Mirosława Kątna oraz Manager ds. PR i Promocji KOPD Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz. W obradach uczestniczyli również dziennikarze, blogerzy, influencerzy
i celebryci m.in. dziennikarka Małgorzata Janina Berwid, aktor i reżyser Artur Barciś, Dyrektor Marketingu Barlinek S. A. Dorota Karbowska-Zawadzka, reżyser i scenarzysta Magdalena Łazarkiewicz, blogerka Justyna Marszałkowska-Jakubik, Dyrektor Redakcji magazynu “Świat Zabawek” Dorota Mazurek, dziennikarka i blogerka Anna Oka, dziennikarka Katarzyna Stoparczyk oraz wydawca i redaktor naczelna magazynu „Rynek Zabawek” Anna Wakulak. Honorowym członkiem Kapituły został prof. Adam Frączek, były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej.

„Książki, które nagrodziliśmy w ramach konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” tłumaczą, że ludzie różnią się między sobą, a dzięki tej odmienności są wyjątkowi i niepowtarzalni. Jednocześnie w erze technologii bardzo ważne jest pielęgnowanie relacji i tradycji, dlatego wśród nagrodzonych znalazły się także pozycje o smutku, współczuciu, rodzinie, szczęściu, przyjaźni, miłości oraz o magii Bożego Narodzenia” tłumaczy Małgorzata Janina Berwid, dziennikarka i członek Kapituły Konkursu KOPD.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 70 firm – od tych bardziej znanych
i powszechnie cieszących się dziecięcą sympatią, po te niewielkie, ale pełne pasji. Łączy je chęć kształcenia i sprawiania radości najmłodszym. Kapituła KOPD oceniała ich produkty
i usługi za rok 2019. Oto lista tegorocznych laureatów konkursu:

NAGRODA KAPITUŁY:

Kultura i multimedia: Teatr Muzyczny ROMA

Książki: Wydawnictwo Adamada, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Zielona Sowa, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Tadam, Grupa „Tu się czyta” (Buka, Format, Tako, Albus, Druganoga)

Zabawki: CzuCzu, SMIKI, TM Toys, Wader

Gry: GRANNA, ALEXANDER

Miejsca przyjazne dzieciom: Centrum EduFun

NAGRODA GŁÓWNA:

Kultura i multimedia: Fishka Krakow Tours, Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Książki:

DLA DZIECI W WIEKU 0-7: Wydawnictwo Adamada, WYDAWNICTWO BABARYBA, CzuCzu, Wydawnictwo Zakamarki, WYDAWNICTWO DEBIT, Wydawnictwo Poradnia K, Wydawnictwo Zielona Sowa, Wydawnictwo Albus, Wydawnictwo Znak Emotikon, Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” Sp. Z o.o.

DLA DZIECI W WIEKU 8-17: Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Poradnia K, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kapitan Nauka, Wydawnictwo Format, Tadam, WYDAWNICTWO DEBIT, Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” Sp. Z o.o.

Zabawki:

DLA DZIECI W WIEKU 0-3: MELI, DUMEL, TREFL

DLA DZIECI W WIEKU 4-7: ALEXANDER, PLAYMOBIL, , TM Toys, Czuczu, Wader

Gry:

DLA DZIECI W WIEKU 0-7: Wydawnictwo FoxGames, Rebel, Wydawnictwo Zielona Sowa, Piatnik (Kluwi.s.c.), JAWA

DLA DZIECI W WIEKU 8-17: Wydawnictwo Hipokampus, Wydawnictwo FoxGames, Wydawnictwo Muduko / Fabryka Kart Trefl-Kraków, GRANNA, TM Toys

Edukacja: Seria produktów mTalent, SZKOŁA WYOBRAŹNI, Festiwal Wody MPWiK Wrocław

Miejsca przyjazne dzieciom: Bajka Pana Kleksa w Katowicach, Hydropolis

Dom: EciPeci, Rabbit&Friends, MEBLE Wróbel, LAS I NIEBO

Internet: SuperKid.pl

Back to school: Herlitz

Pełną listę nagrodzonych wraz z wyróżnieniami rodzice mogą znaleźć na stronie https://kopd.pl/programy/swiat-przyjazny-dziecku/.

 

Serdecznie gratulujemy laureatom i dziękujemy za udział w 18. edycji Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku”.

 

O Komitecie Ochrony Praw Dziecka

Komitet Ochrony Praw Dziecka jest ogólnopolską organizacją pożytku publicznego, która bezpłatnie zajmuje się ochroną praw i interesów dzieci oraz ich rodzin. Od 1981 roku misją Komitetu jest przeciwdziałanie i zapobieganie wszelkim przejawom krzywdzenia dzieci oraz pomoc rodzinom
w sytuacjach kryzysowych. Swoją misję KOPD realizuje poprzez Centrum Interwencyjne
w Warszawie oraz 20 oddziałów terenowych w całej Polsce. Komitet Ochrony Praw Dziecka jako organizacja pozarządowa świadczy pomoc psychologiczną, pedagogiczną, diagnostyczną, psychoterapeutyczną, mediacyjnąi prawną, szukając najwłaściwszej formy pomocy dla dziecka i jego rodziny.

Misją KOPD jest pomoc tym, którzy sami nie mogą się ochronić – dzieciom. Aby robić to skutecznie organizujemy zbiórki publiczne i akcje CSR, kampanie społeczne, czy eventy. Wszystko po to, by prowadzić konkretne szeroko zakrojone działania – od porad prawnych, przez diagnozy, terapię długo i krótkoterminową, mediacje, czy grupy wsparcia. Organizujemy również szkolenia i warsztaty dla osób zajmujących się zawodowo pomocą dziecku. Projektem strategicznym KOPD jest konkurs Świat Przyjazny Dziecku.

Więcej informacji na temat działalności KOPD można znaleźć na stronie internetowej pod adresem www.kopd.pl

Kontakt dla mediów:

Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz

tel. kom. 505-045-679
m.stachowiak@kopd.pl

 

Informacja prasowa

logo_Swiat_Przyjazny_Dziecku_nagroda_XVIII

Powrót

Skip to content