Przemoc w rodzinie – gdzie znaleźć pomoc

Przemoc w rodzinie – gdzie znaleźć pomoc

Prawo zabrania stosowania przemocy. Każdy ma prawo powiedzieć: stop! Nie ma sytuacji bez wyjścia. Są osoby i instytucje, które mogą pomóc. Gdy mamy do czynienia z przemocą w rodzinie bardzo często powiedzenie o niej głośno jest pierwszym krokiem do wyjścia z przemocowej relacji. Niezbędne w tej sytuacji okazuje się też wsparcie psychologów, terapeutów, prawników, lekarzy oraz innych specjalistów.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli jesteś ofiarą przemocy ze strony osoby najbliższej, nie wstydź się prosić o pomoc.
Prawo stoi po Twojej stronie!

 • w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia powiadom Policję 997, 112 lub prokuratora,
 • masz także prawo do złożenia na Policji lub w prokuraturze zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez osobę, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę,
 • w razie doznania obrażeń ciała zgłoś się do lekarza w celu udzielenia pomocy medycznej, możesz zażądać wystawienia bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie.

Jeśli potrzebujesz wsparcia psychologicznego, rozmowy, bezpłatnej porady prawnej lub informacji o miejscach pomocy w najbliższej okolicy, warto skorzystać z:

 • 800 120 002 – bezpłatnego telefonu Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, połączenie możliwe 7 dni w tygodniu, dostępne są telefoniczne dyżury prawne oraz dyżury w języku angielskim, rosyjskim oraz migowym przez aplikację Skype. Kontakt e-mail: niebieskalinia@niebieskalinia.info. Więcej informacji: http://www.niebieskalinia.info/index.php/oferta.
  • warszawskiej Niebieskiej Linii IPZ, tel. (22) 668 70 00 lub e-mail: poradnia@niebieskalinia.pl, więcej informacji: www.niebieskalinia.pl.
 • 600 07 07 17 – całodobowego, interwencyjnego telefonu Fundacji Centrum Praw Kobiet, kontakt e-mail: pomoc@cpk.org.pl. Więcej informacji: https://cpk.org.pl/.
 • 888 88 33 88 – czynnego od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00 przeciwprzemocowego telefonu dla kobiet Fundacji Feminoteka, kontakt e-mail: pomoc@feminoteka.pl, działa także specjalna aplikacja Avon Alert, z której kobiety mogą korzystać także poza godzinami pracy telefonu. Więcej informacji: https://feminoteka.pl/dzialamy-nieprzerwanie-zadzwon-napisz-maila-skorzystaj-z-aplikacji/.
 • 116 111 – całodobowego, bezpłatnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, lub poradni mailowej: 116111.pl, prowadzonych przez Fundację Dajmy Dzieciom Siłę, która oferuje pomoc dzieciom w trudnych sytuacjach życiowych, pokrzywdzonym, wykorzystywanym, uzależnionym od Internetu. Więcej informacji: https://fdds.pl/.
 • 537 375 505 – telefonu Fundacji Projekt Starsi, zajmującej się przeciwdziałaniem przemocy wobec osób starszych, pon.-pt. od 12.00-16.00, e-mail: fundacja@projektstarsi.pl.
 • w celu uzyskania kompleksowej pomocy możesz zgłosić się także do Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej tel. 22 855 44 32 – udzielą Ci pomocy i wsparcia w przezwyciężeniu sytuacji kryzysowej, a także opracują plan pomocy, mogą zapewnić schronienie Tobie i Twojej rodzinie.
 • warszawskiej infolinii 19 115, gdzie można uzyskać informacje na temat oferty dostępnej na terenie m.st. Warszawy, infolinia czynna przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu. Opłata za połączenie z numerem 19115 jest zgodna z taryfą operatora osoby dzwoniącej.

Kompleksową pomoc w sprawach socjalnych, bytowych i prawnych oferują ośrodki pomocy społecznej lub/i punkty informacyjno-konsultacyjne najbliżej miejsca zamieszkania. Każdy Urząd Gminy/Miasta ma obowiązek publikowania listy placówek pomocowych dla osób doświadczających przemocy domowej działających na terenie swojej gminy/miasta. Adresy organizacji i instytucji z całej Polski pomagających ofiarom przemocy w rodzinie można znaleźć korzystając z wyszukiwarki dostępnej na stronie: https://www.niebieskalinia.pl/pomoc.

Dobrze wiedzieć

Przydatne adresy

Warto sprawdzić

Projekt “Profilaktyka i edukacja społeczna dla rodzin zagrożonych przemocą”
Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Powrót

Skip to content