23-24 kwietnia 2020, Warszawa, PKiN, Teatr 6. Piętro i Collegium Civitas
Szczegółowe informacje:
Rozstanie rodziców jest bez wątpienia sytuacją obciążającą emocjonalnie dziecko. Dlatego też obowiązkiem – zarówno dorosłych, jak i i instytucji, takich jak placówki oświatowe, instytucje pomocy społecznej, sądy, służba kuratorska, opiniodawcze zespoły sądowych specjalistów, policja, służba zdrowia czy organizacje pozarządowe – jest zapewnienie dziecku zarówno bezpieczeństwa, jak i możliwie najlepszych warunków do rozwoju.
Jak mówić dzieciom o rozwodzie? Jak dzielić się, aby się nie podzielić? Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo i poczucie, że nadal mają dwoje rodziców? Jakie korzyści przynosi mediacja? Dlaczego specjaliści powinni zaangażować się w dialog? Jak wychowywać dzieci po rozwodzie? Na czym polega opieka naprzemienna? Co powinna zrobić szkoła wobec rozstania rodziców? Jak wykorzystać superwizję w pracy z osobami w kryzysie? Co dzieje się na salach sądowych i jak uchronić przed tym najmłodszych? Jak ograniczyć zjawisko alienacji rodzicielskiej?
Zapraszamy na merytoryczną i praktyczną konferencję dla sędziów, adwokatów, radców prawnych, mediatorów, nauczycieli, pedagogów, psychologów, pracowników socjalnych oraz rodziców i bliskich dotycząca kryzysu rozstania.
I Ogólnopolska Konferencja Dialogu rodziców, ekspertów i profesjonalistów wobec sytuacji okołorozwodowej to szereg warsztatów i wykładów prowadzonych przez najlepszych ekspertów, którzy podzielą się – całościowo oraz niezwykle szczegółowo – swoją wiedzą i praktyką. Konferencję otworzy symulacja rozprawy sądowej „Rozwód po polsku”, którą poprowadzi sędzia Arkadiusz Krupa. Oddamy też głos dzieciom, które drugiego dnia pokażą spektakl „Na rozstaju dróg” będący wynikiem pracy warsztatowej w Artystycznej Kuźni Talentów.
Co ważne, podczas Konferencji będą kontynuowane interdyscyplinarne badania w zakresie problematyki ochrony praw dziecka w sytuacji rozstania rodziców.
Statystyki wskazują, że kwestia rozwodów/ rozstań stała się wręcz problemem społecznym. W Polsce rozpada się już prawie co trzecie małżeństwo. Musimy współpracować i zrobić wszystko, by zminimalizować negatywne skutki sytuacji okołorozwodowej.
Bądźmy i działajmy razem wobec rozstania!
*Przed Konferencją polecamy zapoznanie się ze „Standardami pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców” www.standardyrozstania.pl
WSTĘPNY PROGRAM
I dzień – 23 kwietnia 2020
miejsce: sala koncertowa, Teatr 6. piętro
8.30 – 9.30 rejestracja uczestników i poranna kawa
9.30 – 11.30 Sesja inauguracyjna
Powitanie gości i wprowadzenie
Symulacja rozprawy sądowej “Rozwód po polsku”, którą poprowadzi sędzia Arkadiusz Krupa wraz ze studentami prawa z SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny i radcą prawnym Aleksandrą Ejsmont z Komitetu Ochrony Praw Dziecka
11.30 – 11.50 Przerwa kawowa
11.50 – 13.30 I Sesja plenarna
11.50 – 12.50 Wykład dotyczący problematyki alienacji rodzicielskiej – Karen Woodall, Nick Woodall (Family Separation Clinic, Londyn)
12.50 – 13.30 Dobro dziecka w sytuacji rozstania rodziców jako podstawowa kategoria interdyscyplinarnych analiz. W kierunku ochrony praw dziecka w rozstaniu
Paneliści:
- dr hab. Magdalena Arczewska (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych, Uniwersytet Warszawski)
- dr hab. Magdalena Błażek, prof. UG (Instytut Psychologii, Uniwersytet Gdański)
- dr Alicja Czerederecka (Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Shena w Krakowie)
- dr Aleksandra Lewandowska-Walter (Instytut Psychologii, Uniwersytet Gdański)
- dr Marek Michalak (Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej)
- prof. dr hab. Katarzyna Schier (Wydział Psychologii, Uniwersytet Warszawski)
Moderator: dr Małgorzata Turczyk (Instytut Pedagogiki, Uniwersytet Jagielloński)
13.30 – 14.00 przerwa na poczęstunek
14.00- 15.30 II Sesja plenarna
“Standardy pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców” – założenia merytoryczne i realizacja w praktyce służb pomocowych
Paneliści:
- dr Małgorzata Eysymontt, adwokat, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny
- sędzia Dorota Hildebrand-Mrowiec, Prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce
- sierż. Rafał Jasikowski – dzielnicowy Pragi Południe, Wydział Prewencji Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII
- Mirosława Kątna, Przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka
- Mariola Krasnodębska, Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego, Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście im. prof. Andrzeja Tymowskiego
- dr Łukasz Wirkus – kurator specjalista Sądu Rejonowego w Słupsku, adiunkt w Zakładzie Patologii Społecznej i Resocjalizacji Instytutu Pedagogiki na Uniwersytecie Gdańskim
Moderator: Michał Kubalski, naczelnik Wydziału Prawa Rodzinnego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich
II dzień – 24 kwietnia 2020
CZĘŚĆ I 10.00-11.40: sesje równoległe w Collegium Civitas – DO WYBORU JEDEN PANEL LUB WARSZTAT
Panele dyskusyjne:
- System pomocy prawnej wobec rozstania (aula I)
Dorota Trautman – Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie
Alicja Budzyńska – biegły psycholog, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Anna Szeremeti – adwokat Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
Ewa Milewska-Celińska – adwokat w kancelarii NWS-MCB Prawo Rodzinne
Marcjanna Dębska – Koordynator Centrum Mediacji przy Izbie Adwokackiej w Warszawie
Moderator: Robert Ofiara – Kancelaria Adwokacka
- Szkoła i placówka wobec rozstania rodziców (aula II)
W panelu wezmą udział dyrektorzy szkół, nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy szkolni, pracownicy poradni psycholologiczno-pedagogicznych.
dr hab. Justyna Kusztal, prof. UJ, Zakład Pedagogiki Resocjalizacyjnej Instytutu Pedagogiki UJ
dr hab. Anna Babicka-Wirkus, prof. AP, Instytut Bezpieczeństwa i Zarządzania Akademia Pomorska w Słupsku
mgr Joanna Gondek – pedagog szkolny ZSP nr 9 w Krakowie
dr Małgorzata Turczyk – Zakład Pedagogiki Szkolnej i Dydaktyki Akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, KOPD
Agata Łażewska – psycholog, Szkoła Podstawowa nr 80 im. Marii Kownackiej w Warszawie; mediator rodzinny
Moderator: Katarzyna Czaczuń – dyrektor Krakowskiego Ośrodka Terapii KOT, Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
Warsztaty (sale CC):
- Dziecko w umyśle rodziców czy rodzice w umyśle dziecka. Jak diagnozujemy problemy dziecka w sytuacji konfliktu okołorozwodowego – lek. med. Marta Niedźwiedzka (Ośrodek Relacje, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) i lek. med. Agnieszka Dąbrowska (Ośrodek Relacje, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę)
- Mój rozwód, nasze dziecko – Tamara Kasprzyk, Prezeska Fundacji FamilyLab Polska.
- Metodyka prowadzenia grup psychoedukacyjno-wsparciowych dla rodziców w konflikcie okołorozwodowym z użyciem psychodramy – Karolina Budzik – psycholog, KOPD i Agata Jarzyna – psycholog KOPD.
- Metoda action learning czyli uczenie się przez działanie – mediatorka Magda Bellwon Conseo Gdańsk i Stowarzyszenie Mediatorów Rodzinnych.
- Diagnoza zjawiska odwrócenia ról w rodzinie – prof. dr hab. Katarzyna Schier, Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Panele dyskusyjne:
- Dobre praktyki w pracy z rodziną w kryzysie rozstania (aula I CC)
W panelu udział wezmą profesjonaliści (psycholodzy, psychoterapeuci, mediatorzy) którzy porozmawiają o sposobach pracy z dziećmi i rodzicami w konflikcie okołorozwodowym.
Dorota Sakławska – kurator rodzinny, mediatorka, Stowarzyszenie OPTA
Marta Witek – mediatorka rodzinna, Stowarzyszenie OPTA
lek. med. Marta Niedźwiedzka – Ośrodek Relacje, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
lek. med. Agnieszka Dąbrowska – Ośrodek Relacje, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Tamara Kasprzyk – Fundacja FamilyLab Polska
Moderator: Tamara Pocent – pedagog, mediator rodzinny
- Dobro rodzica w rozstaniu – potrzeby, wsparcie, świadomość (aula II CC)
W panelu wezmą udział rodzice, którzy osobiście doświadczają trudnych sytuacji związanych z rozpadem rodziny.
Warsztaty (sale CC):
- Cele i metody pracy terapeutycznej z dziećmi z rodzin rozbitych – Julia Amarowicz-Pietrasiewicz – psycholog, psychoterapeuta (Pracownia Psychoterapii Perspektywy) i Kamila Becker – psychoterapeuta (Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic, Fundacja C.E.L.).
- Opieka naprzemienna. Moda czy potrzeba? mediatorka Magdalena Grabarczyk-Bródka, Fundacja Inicjatyw Społecznie Odpowiedzialnych – FISO, Gdańskie Centrum Mediacji.
- Konflikt a przemoc – Renata Durda Pogotowie Niebieska Linia Instytut Psychologii Zdrowia
- Praca z rodziną dwukulturową w konflikcie okołorozstaniowym – Jolanta Graczyk-Ogdem, Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu.
- Reprezentacja dziecka i wysłuchanie dziecka – sędzia Dorota Trautman – przewodnicząca wydziału cywilnego rodzinnego odwoławczego Sądu Okręgowego w Warszawie, rzeczniczka prasowa ds. rodzinnych SO w Warszawie.
13.30 – 14.00 Przerwa na poczęstunek
14.00 – 15.30 Rozstanie oczami dziecka – spektakl “Na rozstaju dróg” przygotowany przez dzieci z Artystycznej Kuźni Talentów
Całkowity dochód z konferencji zostanie przeznaczony na cele statutowe KOPD, w tym w szczególności na koszty organizacji konferencji