#TrzymajStronęDziecka – rusza akcja charytatywna na Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

#TrzymajStronęDziecka – rusza akcja charytatywna na Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

„Dzieci i ryby głosu nie mają” to często powtarzane przez dorosłych krzywdzące przysłowie, które nie pozostaje bez wpływu na poczucie wartości dzieci. Według ekspertów wciąż poświęcamy za mało czasu i uwagi naszym pociechom, a telefony zaufania dla dzieci i infolinie wsparcia psychologicznego odnotowują rekordowe liczby zgłoszeń. Startuje akcja Komitetu Ochrony Praw Dziecka i blogerki Niewyparzonej Pudernicy – #TrzymajStronęDziecka, która ma na celu uświadomienie, że głos najmłodszych się liczy, a z uwagi na rosnącą skalę przemocy domowej, konieczna jest pomoc najsłabszym.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce z powodu COVID-19 zmarło już ponad 7000 osób. Codziennie media informują o kolejnych zgonach spowodowanych koronawirusem i powikłaniami po chorobie. Takie wiadomości wzbudzają napięcie i obawę przed zachorowaniem nie tylko u dorosłych, lecz także wśród dzieci. Nasilające się napięcie może potęgować zachowania destrukcyjne i przemoc w rodzinach w kryzysie. Eksperci apelują, aby nie lekceważyć zagrożeń związanych z pandemią, ale aby nie podbijać także stresu i strachu przed wirusem, gdyż nie przyniesie to żadnych pozytywnych skutków. „Poświęcajmy więcej czasu na tzw. mądre wychowanie, mądre edukowanie, przystosowywanie się do tej trudnej rzeczywistości, która nas obecnie otacza.” –zachęca Mirosława Kątna, psycholog, Przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka

16 listopada Komitet Ochrony Praw Dziecka rusza z kampanią #TrzymajStronęDziecka, która ma na celu zwiększenie świadomości konieczności niesienia pomocy i przeciwdziałanie przemocy domowej. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy przekazać  symboliczną kwotę 10 zł na konto KOPD, wspierając tym samym działania organizacji. Następnie wstawić na swój profil social media zdjęcie z pluszowym misiem oznaczone hashtagiem #TrzymajStronęMisia oraz #PrzytulMisia. Spośród osób, które wezmą udział w akcji i wpłacą darowiznę (uwaga, każda wpłata musi być opatrzone Nickiem z FB oraz hashtagiem), Komitet wybierze kilka osób, które będą miały możliwość wirtualnego spotkania z Gwiazdami m.in.: Barbarą Kurdej-Szatan, Arturem Barcisiem i Magdaleną Różczką. Akcja potrwa do 6 grudnia.   

Zachęcamy wszystkich do wspólnej zabawy w social mediach. Jedyne czego potrzebujecie do zdjęcia to pluszowy miś, może być nawet narysowany! Im kreatywniej, tym lepiej. Pokażmy wspólnie istotę niesienia pomocy i wsparcia najmłodszych i zaangażujmy się w akcję #TrzymajStronęDziecka. Na najbardziej kreatywnych czeka nagroda w postaci spotkania z Gwiazdą. A na pomysł akcji, z ogromny zaangażowaniem wpadła fantastyczna Wioletta Pyzik czyli Niewyparzona Pudernica.” – opowiada Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz, Manager ds. PR  i Promocji Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

 Któregoś dnia napisała do mnie Magda z KOPD – „Pudi, a może zrobimy coś razem?”. Po chwili wyrzuciłam z siebie strumień myśli z planem na wspólną akcję. Dogadałyśmy szczegóły i zaczęłyśmy działać. Miałam chwilę zawahania, co będzie, kiedy ktoś mi powie, że co ja mogę wiedzieć, skoro nie mam dzieci, ale potem pomyślałam, że hello, każdy z nas był kiedyś dzieckiem! Problemy dzieci i młodzieży często są bagatelizowane, dorośli nie zdają sobie sprawy, że to, co dla nich jest banałem, dla dziecka jest końcem świata. To, jakie mamy dzieciństwo, kształtuje nasze przyszłe życie, dlatego tak ważne jest pochylenie się nad dobrem młodego pokolenia. Komitet Ochrony Praw Dziecka, to instytucja, która wyciąga pomocną dłoń do dzieciaków, zachęcam wszystkich żeby tą dłoń wsparli, a przy okazji może wypiją kawę ze swoją ulubioną gwiazdą. Czyny, a nie słowa! Róbmy dobro!” – zachęca Wioletta Pyzik, blogerka znana jako Niewyparzona Pudernica

 Impulsem do zorganizowania akcji jest nadchodzący Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, przypadający na 20 listopada, który obchodzi w tym roku zaledwie swoją 6 rocznicę. Został uchwalony dopiero w 2014 roku na wniosek Rzecznika Praw Dziecka. Jego założeniem jest podejmowanie aktywności w zakresie działań na rzecz najmłodszych oraz szerzenie wiedzy o prawach przysługującym dzieciom, a także miejscach i osobach, do których mogą zwrócić się mali dorośli, gdy ich prawa są naruszane bądź łamane.

Aby wziąć udział w akcji #TrzymajStronęDziecka i zarazem wesprzeć działania Komitetu Ochrony Praw Dziecka, który na co dzień, od 40 lat poprzez swoje działania statutowe chroni dzieci przed krzywdą, a także broni ich interesów i praw, należy przelać na konto KOPD darowiznę, a w tytule przelewu wpisać dane, które umożliwią organizatorom wyłonienie zwycięzców i skontaktowanie się z nimi. Chętne do spotkania z Gwiazdą osoby, proszone są o wpisanie swojego imienia i nazwiska oraz telefonu kontaktowego bądź adresu e-mail. Następnym krokiem jest wstawienie na profil social media zdjęcia z pluszowym misiem, zachęcające naszych znajomych do udziału w zabawie i wsparcia dzieci.

Powrót

Skip to content