WSPÓLNIE CZYTAMY – DZIECI WSPIERAMY GDAŃSK

WSPÓLNIE CZYTAMY – DZIECI WSPIERAMY GDAŃSK

czytamy_800x420

 

Jak rozmawiać z dziećmi o ważnych i trudnych sprawach? Jak stworzyć sprzyjającą temu atmosferę? Czy książki mogą w tym być pomocne?

Czytanie dziecku i z dzieckiem zacieśnia więź emocjonalną między nim a bliskimi, wspiera jego rozwój psychiczny i pomaga w budowaniu poczucia własnej wartości. Motywuje do samodzielnego myślenia, rozwija etycznie, budzi wrażliwość estetyczną, poprawia koncentrację, ćwiczy pamięć, wzbogaca słownictwo oraz poszerza wiedzę o otaczającym świecie.

Komitet Ochrony Praw Dziecka i Wydawnictwo ADAMADA zapraszają dzieci i dorosłych na cykl wydarzeń Wspólnie czytamy – dzieci wspieramy, które wiosną odbywać się będą
w Gdańsku i Warszawie. Pierwszą taką akcję organizujemy już 19 marca w Gdańsku
w Europejskim Centrum Solidarności. W programie są spotkania z psychologami i aktorami, warsztaty i animacje, konkursy i zabawy.

Udział dzieci i dorosłych jest całkowicie bezpłatny! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Rejestracja i szczegóły na: www.facebook.com/wspolnieczytamydzieciwspieramy

czytamy_1583x660

Data: 19 marca 2017 r., niedziela

Godzina: 11.00-14.00

Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności

Program

Część wspólna

11.00               powitanie

11.10-11.30    aktorzy Patrycja Szczepanowska i Maciej Gąsiorek czytają fragmenty książki

13.40               prezentacja prac dzieci wykonanych podczas warsztatów

14.00               zakończenie

Część dla rodziców

11.40-12.10    spotkanie z psycholog Alicją Maliszewską
temat: Czytanie wstępem do rozmowy na trudne tematy

12.20-12.50    spotkanie z autorkami książek Anitą Głowińską i Elżbietą Pałasz temat: Jak pisać dobre książki dla dzieci?

13.00-13.30    warsztaty z aktorką Patrycją Szczepanowską temat: Jak ciekawie czytać dzieciom książki?

Część dla dzieci

11.40-13.40    warsztaty i zabawy prowadzone przez aktora Macieja Gąsiorka (znanego m.in. jako Piksel z programu Budzik)

– warsztaty aktorsko-taneczne

– twórcze animacje

– kącik czytelniczy

– warsztaty plastyczne

– rebusy, zagadki i łamigłówki

– konkursy i zabawy

 

Biogramy

1

Alicja Maliszewska

Psycholog kliniczny i seksuolog. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Gdańskim oraz seksuologię kliniczną i sądową na Uniwersytecie SWPS. Jest członkiem Stowarzyszenia Praktyków Profilaktyki Społecznej.

Prowadzi konsultacje wychowawcze i wspierające dla rodziców, diagnozę i terapię psychologiczną dzieci w wieku przedszkolnym
i szkolnym, warsztaty dla rodziców i dzieci w „Programie wzmacniania rodziny”, a także liczne seminaria i  konwersatoria z zakresu zdrowia psychicznego dzieci oraz rozwoju seksualnego.

2

Anita Głowińska

Autorka i ilustratorka. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych na UMK w Toruniu. Jak sama o sobie pisze – przez długi czas nie była przekonana, że bycie mamą leży w jej charakterze. Odkąd jednak pojawiły się dzieci –  oszalała na ich punkcie. Jednym z przejawów tego szaleństwa było wypełnianie domowej przestrzeni literaturą dziecięcą. W końcu sama zaczęła pisać i ilustrować.

Dziś jest jedną z najbardziej znanych polskich autorek. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt publikacji, m.in. kolekcję „Cała Polska czyta dzieciom” (projekt graficzny), serię „Kicia Kocia” oraz najnowszy bestseller „Do czego służy kotlet?”

3

Elżbieta Pałasz

Czyta i redaguje książki dla dzieci, a czasami nawet pisze. Wszystko
z dużą przyjemnością (zazwyczaj). Chciałaby zanucić za poetą: „Bo ja, mówi, jestem z lasu, bo ja, mówi, jestem z lasu i już”, ale tylko wsiada do autobusu z liściem na głowie.

Mieszka w Gdańsku, pracuje na 11 piętrze (z widokiem na morze) oraz przyjaźni się z Panem Kłopotkiem, którego nikt nie zna, bo sama go wymyśliła. Od lat publikuje w „Misiu” i „Świerszczyku”. Ostatnio wydała książkę dla najmłodszych o wspaniałej przyjaźni – „Pies i kot w leśnym zakątku” – oraz „Szkołę dla początkujących”, czyli survivalowy (ale niezbyt poważny) poradnik, jak przetrwać pierwszą klasę.

4

Patrycja Szczepanowska

Aktorka filmowa i teatralna. Ukończyła Akademię Teatralną
w Warszawie. Grała na licznych scenach teatralnych w Polsce, m.in. współpracowała ze stołecznymi teatrami: Teatrem na Woli oraz Teatrem Polonia.

Obecnie można ją oglądać na deskach warszawskiego Och Teatru oraz w Old Timers Garage w Krakowie i Katowicach. Znana z roli Joanny Skiby w serialu „Plebania”, oraz Poli Gabryś w serialu „Lokatorzy”.

5

Maciej Gąsiorek

Aktor, reżyser, konferansjer. Po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu występował na scenach m.in Teatru Miejskiego w Gdyni, Teatru Nowego w Warszawie, a obecnie gra w stołecznym Teatrze Rampa.

Podczas Festiwalu Ogrody Muzyczne na Zamku Królewskim prowadzi pokazy filmowe muzyki symfonicznej i operowej dla dzieci. Wszystkie mamy i dzieciaki w Polsce znają go jako Krasnoludka Piksela z programu telewizyjnego „Budzik”.

6

Dorota Kolak

Aktorka. Pochodzi z Krakowa, jej rodzina od trzech pokoleń jest silnie związana z teatrem. Od dziecka poznawała teatr od kulis. Ukończyła krakowską PWST. Dorota Kolak ma na swoim koncie liczne role w teatrze, Teatrze Telewizji, filmach oraz serialach. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród
Jest również bardzo cenionym pedagogiem – prowadzi zajęcia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Powrót

Skip to content