Celem programu jest zwiększenie dostępności do kompleksowej oferty pomocy specjalistycznej dla osób i rodzin dotkniętych przemocą w rodzinie oraz efektywności systemu wsparcia dla tych osób i ich rodzin.
Cele szczegółowe zadania to zwiększenie dostępności i różnorodności oferty pomocy specjalistycznej adekwatnej do potrzeb osób dotkniętych przemocą w rodzinie; ograniczenie stosowania przemocy w rodzinie i zmniejszenie jej zdrowotnych i społecznych skutków; zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w rodzinach, w których występuje przemoc; zwiększenie motywacji i umiejętności osób doznających przemocy w rodzinie do jej przerwania i konstruktywnego radzenia sobie w życiu; poprawienie funkcjonowania osób dotkniętych przemocą w rodzinie w różnych sferach życia, m.in. rodzinnej, zawodowej, społecznej.
Oferta skierowana jest w szczególności do rodzin i dzieci i ma służyć poprawie ich funkcjonowania w obszarze zdrowia psychicznego i pełnieniu ról życiowych i społecznych. Cele te realizowane będą poprzez następujące działania:
- diagnostyczne konsultacje psychologiczno-seksuologiczne dzieci, młodzieży i małoletnich ofiar/świadków przemocy seksualnej oraz udzielanie wsparcia psychologicznego dzieciom – ofiarom wykorzystania seksualnego
- wsparcie psychologiczne rodziny/opiekunów dziecka
- wsparcie psychologiczne dorosłych ofiar przemocy
- doradztwo wychowawcze dla rodziny/opiekunów dziecka
- konsultacje prawne dla osób i rodzin dotkniętych przemocą
- wsparcie, oddziaływania socjoterapeutycznei pomoc psychologiczna na rzecz dzieci z rodzin dotkniętych przemocą – Trening zastępowania złości, indywidualny i grupowy
- warsztaty umiejętności wychowawczych „Wychowanie bez przemocy”
Okres realizacji 01.12.2021-30.11.2024