Akcja “Czytam Sobie”

Akcja “Czytam Sobie”

Wspierajmy dzieci w czytaniu dla przyjemności pokazując im ile radości dają książki!


image002

W sytuacji, gdy ponad 60% Polaków nie czyta książek, szczególnie ważne jest pokazanie rodzicom i dzieciom, jak wiele radości i satysfakcji może dać młodym czytanie książek. Głównym celem Akcji „Czytam sobie” jest udowodnienie dzieciom, że samodzielne czytanie jest świetną zabawą, a nie przykrym obowiązkiem, a rodzicom, że na naukę czytania nie jest nigdy za wcześnie, a książki mogą się bezpośrednio przełożyć na sukces zawodowy, jak i prywatny.

Honorowy patronat nad Akcją „Czytam sobie” objęła Biblioteka Narodowa.

Szczególnego wsparcia udzieliła Pierwsza Dama RP, małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego – Pani Anna Komorowska przesyłając list gratulacyjny w związku z zainicjowaniem Akcji „Czytam sobie” oraz zachęcający do włączenia się do programu.

Ambasadorami Akcji „Czytam sobie” zostali:

Andrzej Seweryn, Katarzyna Żak, Alicja Resich-Modlińska, Marcin Kwaśny, Olga Borys, Kamila Szczawińska i Piotr Cyrwus.

Nie zabrakło też autorytetów związanych z literaturą i na co dzień zajmujących się językiem polskim:

dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej, przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej i Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

dr hab. Katarzyna Kłosińska – językoznawca w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz Rady Języka Polskiego Państwowej Akademii Nauk, prowadząca popularną audycję radiową „Co w mowie piszczy” (Program Trzeci Polskiego Radia)

prof. Grzegorz Leszczyński – prodziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawca literatury dla dzieci i młodzieży

Iwona Chądrzyńska – psycholog dziecięcy, terapeuta pedagogiczny, kinezjolog edukacyjny, od ponad 10 lat pomagająca dzieciom, rodzicom i nauczycielom

Ewa Świerżewska – założycielka portalu Qlturka.pl, tłumaczka i recenzentka

 

W przygotowanych spotach zobaczymy, dlaczego czytanie jest ważne i jaką  rolę spełnia w rozwoju dzieci. Z wywiadów dowiemy się, w jaki sposób książki wpłynęły na życie ambasadorów czytania oraz przyczyniły się do ich sukcesu zawodowego i prywatnego.

Więcej szczegółów poniżej i w załącznikach oraz na powstałej specjalnie dla Akcji stronie internetowej www.CzytamSobie.pl .

Dodatkowo prowadzone będą działania na profilu www.facebook.com/CzytanieToDziala

Powrót

Skip to content